Firefox Quantum

Web Tarayıcısı
BİLGİ
  • Lisans Ücretsiz
  • Boyut 300KB
  • Version 57
  • Dil TR / EN
  • Firma Mozilla
Mozilla'nın yeni beta sürümü olarak kullanıcılara sunduğu ve Firefox 57'den sonra kullanmaya başlayacağımız yeni Firefox sürümü Firefox Quantum ile tanışın!

Mozilla şirketinin web tarayıcısı olan Firefox artık 57. sürümden sonra Firefox Quantum olarak adlandırılacak. Yeni, hızlı ve sıkı bir Firefox sürümü olarak beta olarak indirilebilen Firefox Quantum ile tanışın!

Firefox Quantum bize neler vaad edecek?

Photon isimli bir kullanıcı arayüzüne sahip yeni Firefox sürümü, baştan aşağıya yeniden oluşturulmuş ve modernize edilmiş motorundan gücünü alıyor. Firefox'un 57. sürümüyle değişimin ne kadar büyük olduğunu sadece sürüm ismi ile belirtemeyecek olan Mozilla, isim ve logo değişikliğine giderek ne kadar büyük bir değişimin yapıldığına dikkat çekiyor.

Firefox Quantum'u Firefox'un 52. sürümü ile kıyasladığımız zaman 2 kat daha hızlı bir web tarayıcısı karşımıza çıkıyor. Bileşenleri daha hızlı hale getirmek için kullanılan Firefox Quantum'da geçmişten günümüze tüm görevleri normal Firefox'da tek işlemci çekirdeği ile yürütürken artık birden fazla çekirdeği kullanıyor. Ayrıca yine Rust ile kodlanan yepyeni bir CSS motoru da bizi karşılıyor. Yeni CSS motoru yükleme sürelerini arttırmak için birden fazla çekirdek kullanıyor. Ayrıca Mozilla, bu özelliği başka hiçbir web tarayıcısının yapamayacağını iddia ediyor.

Ayrıca mozilla hızı arttırmak amacıyla birkaç yıl önce tanıttığı çoklu işlem mimarisi ile birlikte açık olan sekmeye öncelik vererek Quantum'un %30 daha az bellek kullanmasına yol açarak en büyük rakibi Chrome'a göre daha hızlı olmasıyla dikkat çekiyor. Mozilla ekibi ek olarak Mozilla'nın 52. sürümündeki hızı etkileyen tam 468 sorunun da çözüldüğünün altını çiziyor.

 

Final sürümü 14 Kasım'da sunulacak olan Firefox Quantum'un beta sürümünü web sitemiz üzerinden indirip herkesten önce kullanabilirsiniz.

Firefox Quantum indir